Projekt „Doplnění sportovního materiálu“

Moravskoslezský kraj dotací podpořil projekt, jehož účelem je doplnění sportovního materiálu Sportovního centra Bystřice tak, aby byla zachována možnost kvalitní přípravy členů SCB a to jak vrcholových sportovců, tak mladých nadějí. Pořídili jsme střelecké a šermířské vybavení, které využíváme v maximální možné míře v rámci protiepidemických opatření. Po umožnění sportovních aktivit v plné míře také naplno využijeme tento sportovní materiál. Jedná se o laserové terče, pistole a zářiče, šermířské navijáky, masky, kordy a dresy.

Úspěchy na mistrovství Evropy juniorů !

[mygal=mej09]

Vynikajících výsledků dosáhli naši reprezentanti na mistrovství Evropy juniorů do 21 let v bulharské Albeně. Po sérii mnoha stříbrných a bronzových medailí z týmových soutěží z let minulých, se nám konečně podařilo získat titul mistrů Evropy a to v závodě smíšených štafet. V této nové a velice atraktivní soutěži reprezentují každou zemi jeden muž a jedna žena a tou byla naše odchovankyně v barvách Dukly Praha Natálie Dianová, která společně s Ondřejem Polívkou ze stejného oddílu zaslouženě vybojovala medaili nejcennější. Pro stříbrnou medaili si za suverénními Maďarkami doběhly české reprezentantky v soutěži družstev. Přesněji řečeno, doběhly a dostřílely, jelikož toto mistrovství Evropy bylo historicky první vrcholnou soutěží, na které byl aplikován nový formát – combi systém, ve kterém se střílí a běhá současně, jako v biatlonu. Naše družstvo tvořily plzeňská Barbora Kodedová, individuálně 4., Natálie Dianová, individuálně 8. a Lenka Bilková, naše závodnice, která obsadila v soutěži jednotlivců 17.místo mezi 43 startujícími. Marek Szmek získal bronzovou medaili jako člen české štafety, společně s Janem Kufem a Davidem Kindlem z Dukly Praha. To jsou základní fakta a jak to všechno probíhalo? Semifinále juniorek bylo zrušeno, jelikož Angličanům nedorazila zavazadla a direktoriát mistrovství rozhodl, že zorganizuje finále pro všech 43 účastnic. První soutěží tak bylo semifinále juniorů a Marek Szmek začal náramně, neboť první disciplínu, plavání, zvládl v osobním rekordu 2:05,6. Také v šermu se dařilo, výsledkem bylo 872 bodů a dobrá výchozí pozice do combi disciplíny, ve které si s přehledem udržel postupové umístění. Druhý den se konalo finále děvčat a Lenka Bilková se těšila především na svůj oblíbený šerm. Po počáteční nervozitě šlo vše podle plánu a naše závodnice nasbírala 960 bodů, což znamenalo průběžné 6. místo. I další české reprezentantky si vedly zdatně a družstvo od začátku útočilo na medaile. Ambice děvčata potvrdila i v plavání, kde exceloval především Natálie Dianová, Lenka vydřela čas na hranici osobáku 2:23,3 a Barbora Kodedová se zlepšila dokonce o 4 sekundy! Jízda na koni přinesla zápletku v podobě ne příliš úspěšného vystoupení Natálie, která klesla až na 21. místo. Bára jela čistě, 1200 bodů, Lenka zvládla obtížného koně a ztratila pouze 20 bodů za jednu shozenou překážku. Do combi nastupovala z 8. pozice a také s velkými obavami, jelikož na předcházejících závodech se jí nedařilo sklápět terče a v tomto případě nepomáhaly ani výborné běžecké výkony. V Bulharsku se však ukázala jako velká bojovnice a dokázala sklopit všech 15 terčů. Trvalo jí to o něco déle , než nejlepším závodnicím, ale udržela minimální bodový odstup na čelo závodu. Výsledkem bylo 17. místo. Zato Bára s Natálií předvedly vynikající výkony v combi, prvně jmenovaná postoupila z 10. až na konečnou 4. příčku a druhá doběhla 8. Finále juniorů mělo favorita v Ondřeji Polívkovi, vítězi posledního závodu světového poháru dospělých. Ten měl problémy v jízdě a částečně mu nevyšlo combi, výsledkem bylo 5. místo. Marek Szmek nevstoupil do finále dobře a našermoval pouze 640 bodů. Pak dobrým plaváním a čistou jízdou na koni postoupil v celkovém pořadí vpřed, ale to nejlepší si nechal na závěr. Vynikajícím výkonem v combi, kde obsadil 8. místo, se prodral až na 20. místo a zaznamenal životní individuální úspěch. Společně s Polívkou a Kufem pak obsadili 4. místo v soutěži družstev. Nejkrásnější den zažila česká výprava při atraktivní soutěži smíšených dvojic. Ondřej Polívka a Natálie Dianová sice nezvládli úplně ideálně první disciplínu šerm, ale od této chvíle jejich výkon gradoval a před závěrečnou combi disciplínou měli minimální ztrátu na medailové pozice. Oba potvrdili svou vysokou úroveň v této novince a se značným náskokem získali titul mistrů Evropy! V soutěži ženských štafet nastoupilo naše družstvo bez Natálie, která odcestovala na seniorský světový pohár a nahradila ji teprve 16 letá Alice Lencová z Ústí nad Labem. Ta podala ve všech disciplínách, vzhledem k věku a zkušenostem, maximální výkony, ale přece jen v šermu a běhu to ještě na nejlepší nestačilo. V šermu držela český tým nad vodou Lenka, ve vodě podala všechna děvčata vynikající výkon, stabilní jízda na koni, to vše znamenalo překvapivě vysoké umístění před combi. Alice s Lenkou na prvních dvou úsecích kombinovaly dobře a neztratily, Bára pod tlakem chybovala při střelbě, ale konečné 4. místo je i tak nad všechna očekávání. Štafeta juniorů nastoupila bez Ondry Polívky /také odcestoval na SP dospělých/ a nikdo jí nedával šance na úspěch. Naši chlapci se však od začátku drželi na předních pozicích. V šermu se blýskl neuvěřitelným způsobem Marek Szmek, všichni si zaplavali osobáky na 100 metrů, jízda byla značně nervózní, ale se šťastným koncem pro nás a před combi jsme byli třetí! Po nervy drásajícím průběhu, kdy jsme se chvílemi dostali i do čela závodu, nakonec naši reprezentanti Marek Szmek, Jan Kuf a David Kindl získali bronz! Fotogalerii z průběhu mistrovství naleznete zde.