Projekt „Doplnění sportovního materiálu“

Moravskoslezský kraj dotací podpořil projekt, jehož účelem je doplnění sportovního materiálu Sportovního centra Bystřice tak, aby byla zachována možnost kvalitní přípravy členů SCB a to jak vrcholových sportovců, tak mladých nadějí. Pořídili jsme střelecké a šermířské vybavení, které využíváme v maximální možné míře v rámci protiepidemických opatření. Po umožnění sportovních aktivit v plné míře také naplno využijeme tento sportovní materiál. Jedná se o laserové terče, pistole a zářiče, šermířské navijáky, masky, kordy a dresy.

Moderní pětiboj

Moderní pětiboj je nejkrásnější sport na světě. Pod tuto větu se jistě podepíší pětibojaři a jejich příznivci, ale když napíšeme, že je nejvšestrannější, těžko budeme hledat odpůrce. Nezaujatý sportovní fanda uzná, že to je sport pestrý, zajímavý, všestranně rozvíjející osobnost sportovce jak po fyzické stránce, tak psychicky. Pětibojaři by jistě naplňovali podstatu antické kalokagatie, tedy teorie o rovnoměrném rozvoji tělesných a duševních schopností. Však také vítěz antického pětiboje, který obsahoval poměrně odlišné sporty než na novověkých Hrách, byl považován za vítěze celé olympiády.

Moderní pětiboj, jak již název napovídá, se skládá z pěti disciplín a je od roku 1912 tradičním olympijským sportem. Oproti jiným vícebojům je odlišný v tom, že naše disciplíny jsou velice různorodé a vyžadují od sportovce všestranné schopnosti.

Při střelbě koncentraci a klidnou hlavu, střelba je psychicky nejnáročnější částí závodu a po změně pravidel to platí dvojnásob, jelikož je zapotřebí tyto nároky zvládnout při fyzické námaze. Šerm vyžaduje dynamiku, reakci, nervosvalovou koordinaci, je to klasická úpolová disciplína, ve které se prosazuje jeden pětibojař na úkor druhého. Je to jediná kontaktní část pětiboje. Plavání a běh, takzvané fyzické nebo cyklické disciplíny vyžadují rychlost, sílu a vytrvalost a rozvíjejí především morálně volní vlastnosti sportovce. Jsou náročné především v tréninkovém procesu, kde je zapotřebí velkého úsilí k dosažení požadované výkonnosti. To vše však v současnosti nemusí stačit, pokud pětibojař nezvládne kombinaci běhu a střelby. Jízda na koni, při které pětibojaři absolvují parkur na vylosovaných koních, které většinou neznají, je jistě divácky velice atraktivní a pro mnoho pětibojařů nejkrásnější částí pětiboje. Schopnost přizpůsobit se povaze a schopnostem zvířete bývá rozhodující determinantou úspěchu. Velkou roli zde hraje vztah sportovce ke koním, individuální oblíbenost disciplíny a samozřejmě zkušenosti s rozdílnými typy koní. Jízda na koni se často stává pohřebištěm nadějí na dobrý výsledek, jelikož neúspěch v ní se prakticky nedá nahradit úspěchem v jiné části pětiboje.

Po změně pravidel se nejdůležitější součástí moderního pětiboje stala kombinovaná disciplína, ve kterém se spojuje běh se střelbou po vzoru biatlonu. To otevřelo zcela novou dimenzi našeho sportu, jelikož skloubit požadavky na střelbu a běh do jednoho celku je pro závodníky mimořádně náročné a pro diváky mimořádně atraktivní.

Sportovní centrum Bystřice

Mgr. Ivo Konvička
Bystřice 1335, 739 95 Bystřice
Tel.: +420 603 162 377
email: ivo.konvicka@gmail.com

Napište nám

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Předmět

    Vaše zpráva